Stressiz Anne Stressiz Bebek

Stressiz Anne Stressiz Bebek

Siz farkına varmasanız dahi, bebekler evde ki en ufak duyguyu hissedebilme gücüne sahiptir. Ailenizde yaşanan stres, bebekleri fazlasıyla etkileyebilir. Bebeğinizin kaygılı davranışlarda bulunup bulunmadığını takip etmeniz bu süreçte oldukça önemlidir.

Ailede beklenmedik bir değişiklik yaşandığı zaman; örneğin; anne veya baba işini kaybettiğinde veya anne  işe dönme veya çalışmaya başlama kararı aldığında. Aynı şekilde aileden biri vefat ettiğinde, boşanma söz konusu olduğunda stres yaşanması kaçınılmazdır.Bu durumlarda bebeğinizin yaşayacağı stres kaçınılmazdır.

Bebeğinizin stresi ile nasıl başa çıkabileceğini doktorunuzla veya pedagogunuzla konuşmalısınız. 

anne,bebek,çocuk,

Bebeğinizin bu davranışlarına dikkat edin !

  • Uyku düzeninde değişiklikler
  • Nedenini anlamakta zorlandığınız huzursuzluk hali
  • İsteksiz ve öfkeli hareketler
  • Etkinliklerinde aşırı ve ani bir yükseliş

Yukarıda ki davranışları gözettiğiniz an dikkat etme vaktiniz demektir. Öncelikle bu gibi davranışların en temel sebebi güvensizlik duygusudur. Bebeğinizi güvende hissettirmelisiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, ona sevginizin göstermek ve güvende olduğunu hissettirmektir. Bebeğiniz sizinle her duygusunu paylaşabileceğini hissedebilmeli bunu bilmelidir. Onunla oynarken ve zaman geçirirken ilginizi gösterin. Duygularının farkında olduğunuzu ona açıklayın. Anlaşıldığını hissetmek bebeğinizin ihtiyacıdır. Onun güvende hissetmesini ve kaygısının azalmasını sağlayacaktır. Merak etmeyin, bebeklerde ki stres ve kaygı durumu sürekli olmayacaktır. Bebeğiniz desteğinizle birlikte rutin yaşantısına devam edebilecektir.

Zamanla sakinleşerek aranızdaki bağın kuvvetlenmesi gerekir. Bebeğinizin kaygılı davranışlarında bir farklılık görmüyor aksine kaygısının yoğunlaştığını  gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızda fayda var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.