Parfüm Nasıl Kullanılır ? EDT ve EDP farkları

Parfüm Nasıl Kullanılır ? EDT ve EDP farkları

EDT ve EDP Nedir ?
Hepimizin “bugün kendime yeni bir parfüm alacağım” isteğiyle alışveriş merkezi yollarına düştüğü fakat bilgi karışıklığından dolayı hiçbir şey alamadan evindeki eski kokusuna döndüğü bir macerası elbette ki vardır. O maceralar büyük umutlarla başlar, nice parfümerilere girilir, nice kokular denenir, tam bir kokuya karar verecekken bir de karşımıza çıkmasın mı aynı kokunun iki versiyonu; EDT ve EDP.

Peki, nedir bu parfüm şişelerinin üzerinde gördüğümüz EDT ve EDP yazıları ?

Sizleri tam kelime anlamlarını içeren teknik detaylara boğmak istemiyorum, yani en azından bu yazımda. Şimdiden de “Aman ne var bunda canım! EDT kalıcı olmayan EDP ise kalıcı olan parfüm” dediğinizi de duyar gibiyim ve bu çok bilinen yanlışı da düzeltmeye çok hevesliyim.

EDT’ler yani “eau de toilette” kokular EDP’lere göre kısmen daha düşük esans oranlarına sahiptir. Bu sebepten dolayı bizlerin aklında “hmmm bu çok da kalıcı değil yahu!” kategorisine adeta kazınmışlardır. Eau de toilette parfümlerin kalıcılıkları kullanım alanlarına göre değişir. “Toilette” Fransızcada “elbise, kumaş” demektir ve eau de toilette parfümler aslında kumaşa yani kıyafetlere sıkılmak amacıyla tasarlanmıştır. Hatta “ben şöyle bir yürüyeyim parfümüm benden önce gitsin” isteği ile yanıp tutuşuyorsanız hemen en yakın parfümeriye koşup kendinize bir EDT parfüm edinmelisiniz. Tabii ki bu parfümleri teninize de kullanabilirsiniz fakat kıyafetinize sıktığınız zaman alacağınız kalıcılık verimini teninizde alamayacaksınız. İçlerinde narenciye notaları bulunan, her sıktığımda kendimi tazelenmiş ve enerji dolu hissettiğim “Un Jardin Sur Le Nil Hermes” ve “D&G Light Blue EDT”, kişisel olarak kullanmaktan büyük keyif aldığım EDT’lerden sadece ikisi.

EDP’ler yani “eau de parfum” kokuların içindeki parfüm özü -esans- daha yüksektir, bu yüzden EDP’leri “çok kalıcı” olarak tanımlarız ve buna paralel olarak bu kokuların fiyatları da EDT kokulara göre daha yüksektir. EDP’lerin ise genel kullanım alanı tenimizdir. Bu parfümleri kıyafetlerinize sıkmayı da tercih edebilirsiniz fakat içlerindeki esans oranının yüksekliğinden dolayı kıyafetinizde lekelenmeye sebep olabilirler. Ayrıca “ben öyle kokumu herkes kolaylıkla alsın istemiyorum, böyle insanlar yakınıma geldikçe çarpılsınlar” diyorsanız, sizin tercihiniz Eau de Parfum olmalı. Ayrıca kalıcılık kıstasında EDP’lerin de en üst nokta olmadığını da eklemek istiyorum. Bu sıralama “eau de parfum intense”, “le parfum” gibi birkaç kategori olarak devam ediyor. EDP segmentinde ise notalarında yasemin bulunan -ki ben bayılırım yasemin kokusuna- L’INTERDIT GIVENCHY ve Dior Addict EDP favorilerim arasında.

Parfüm güzellik ve merak ettiğiniz tüm sorular için Instagram hesabımdan veya mail üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazım için istediğiniz tüm konuları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Ecem


Hazırlayan : Ecem Oytun
Instagram : ecoytun
E-mail : ecemoytun@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.