Maske Kullanırken Yaşanabilecek Cilt Sorunları

Maske Kullanırken Yaşanabilecek Cilt Sorunları

Sizinde bilidiniz gibi tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecindeyiz. Bu süreçte yapılan çalışmalar virüsün yayılımının önlenmesinde maskelerin önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Her 2 taraf da maske takınca virüsten korunma yaklaşık yüzde 98,5 gibi yüksek bir orana ulaşmış oluyor. Doktorlar ve uzmanlar da her fırsatta; “Maske takmadan toplu alanlarda bulunmayın” uyarısı yapıyor. Maske takmayı ihmal etmememiz çok çok önemli. Ancak virüsten korunmamızda en büyük silahlarımızdan biri olan maskeleri kullanırken, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bize oldukça zor anlar yaşatabiliyor.

1-)AKNE OLUŞUMU

Yaz aylarında maske ve sıcak havanın da etkisiyle; yüzde nemlenme, terleme gibi sorunlar oluşuyor. Cildimiz belli bir süre sonra hava alamıyor. Özellikle yağlı ciltlerde terlemeyle beraber yağ salgısının artıyor. Ciltteki gözenekler tıkanıyor. Bunun sonucunda da komedon, bir başka deyişle akne ve sivilce oluşumuna yol açabiliyor. Çare tabiki var, sivilce oluşumu engellemek için ne yapmamız gerektiğini aşşağıda belirttik.

Peki Ne Yapmalıyız ?

  • Nemlenen maskenizi gün içinde mutlaka 3 saatte bir değiştirin.
  • Dışarıdan eve ulaştığınızda yüzünüzü cilt yapınıza uygun bir temizleyici ürünle hemen yıkayın.
  • Haftada bir kez yapacağınız peeling de cildinizdeki gözenekleri açık tutup sivilce oluşumunu engellemede yardımcı olacağından mutlaka düzenli peeling yapın.

2-) KİST OLUŞUMU

Yüzde maskenin etkisiyle artan terleme ter bezlerini tıkayacaktır. Buda ter bezi kistlerine yol açabiliyor. Bu kistler bazen şeffaf su kesecikleri gibi olabiliyor. Bazen de halk arasında isilik olarak biliniyor. Bu kistlere milia kistleri şeklinde olabiliyor. 

Peki Ne Yapmalı?

  • Ter nedeniyle gözeneklerin tıkanmaması için çabalamamız gerek. Günde 2 kez cilt yapınıza uygun bir temizleyiciyi cildinize uygulayın ve cildinizi temizleyin.
  • Terden nemlenen maskenizi mutlaka 3 saatte 1 defa değiştirin.
  • Terlediğinizde yüzünüzü yıkama imkanınız yoksa, suyla ıslatılmış peçeteyle teri uzaklaştırın. Terin gözenekleri tıkamasının önüne geçecektir.
  • Şeffaf ter bezi kistlerinde yüze birkaç dakika buz uygulamanız şikayetlerinizi azaltabilir. Deneyin. 

3-) ALERJİ OLUŞUMU

Alerjik bünyelerde özellikle maske kumaşının dokusuna karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu gibi alerjik bünyeler için dikkatli olmakta fayda var, bu durumda ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklıklar ve pullanma gibi sorunlar oluşabilir.

Peki Ne Yapmalı?

Maskenin altına, evde pamuklu bir kumaşla yapacağınız maskeyi takıp, üzerine normal maskenizi takarsanız, maskenin cilt ile temasını kesmiş olursunuz. Böylelikle alerji riskini ortadan kaldırmanız mümkün olabilir.

4-) CİLTTE RENK DEĞİŞİMLERİ

Yüzde maske ile kapalı kalan ve özellikle güneşi görmeyen alanlarda cilt renginde çok fazla değişim olmaz. Ancak değişim olmazken, maskenin dışında kalan alanlar ise güneşin etkisiyle bronzlaşabilir. Böyle bir durum sonucunda ciltte ton farklılıkları oluşabilir. Maske dışında kalan alanlar daha koyu bir hale gelerek rahatsız edici bir görüntüye zamanla yol açabilir.

Peki Ne yapmalı?

Maske dışında kalan alanları güneşten koruyucu kremlerle korumanız çok önemlidir, güneş kremi kullanımını arttırın. Güneş gören alanlar da bronzlaşmaz ve yüzde ton farklılıkları oluşmaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.