Kışa Mevsimine Özel Beslenme Planı

Kışa Mevsimine Özel Beslenme Planı

Mevsim geçişlerinde metabolizma hızınız mutlaka değişir. Metabolizmada yaşanan bu değişiklik sebebiyle, bağışıklık sisteminiz zayıflar bu sebeble kış mevsimlerinde daha kolay hastalanma riski taşırız. Vücut direncimizi kilo almadan artırmak için beslenmemizde dikkat etmemiz gereken adımlar var.

Kışa Mevsimine Özel Beslenme Planı,

A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri günlük beslenme programımızda bulundurmamızda her durumda yaşantımız için faydası var.

Havuç, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi kış sebzelerin yanı sıra kış meyvelerinden nar, portakal, mandalina, elma, ananas gibi meyvelerin düzenli ve doğru porsiyonda tüketmeniz gerekir.

  • Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler kışa girerken depresyon eğilimini artmasına yol açabilir. Bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri içeren bir beslenme planı ile depresyon eğiliminizi azaltın.
  • Gerekli Vitaminleri vücudunuzda eksikliğini kontrol etmek için doktora başvurun.
  • Yüksek kalorili yiyecekler tüketmek yerine düşük enerji içeren besleyici öğelerini tercih edin.
  • Lif içeren kuru meyveler ile kuru yemişler gibi kolay ara öğünler tüketin. Probiyotik yoğurt, kefir gibi ürünlerin kullanımının arttırın.
  • Su tüketimini çok önemlidir. Her gün 2 lt. içmeye özen gösterin.
  • Kafein içeren içecekler yerine bağışıklık sistemimizi de destekleyen ıhlamur, kuşburnu veya bol limonlu bir yeşil çay gibi bitki çaylarını tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.