Gebelik Sırasında Moral Değişikliği

Gebelik Sırasında Moral Değişikliği

Bir çoğu kişinin gebelikten sonra edindiği tecrübeler gibi, sizde gebeliğin fiziksel taraflarına odaklanmakta olduğunu fark edeceksiniz. Tabii ki ilk endişeleri bebeğin sağlığı olmalı. Daha da önemlisi, gebeliğin fiziksel öğeleri daha belirgindir.Diğerleri tarafından kolayca gözlemlenebilir. Pek çok gebe kadın için duygular ve moral değişiklikleri, fiziksel belirtiler kadar zorlayıcı olabilir.

Gebeliğin bu kadar duygusal bir deneyim olması bütün kadınları derinden etkiler. Bu hormanel değişim sırasında çeşitli duygu ve moral durumlarıyla nasıl başa çıkabilirsiniz ?

gebelik, gebelikte moral

Hamilelikte Alışma Evresi

Çoğu kadın, hayatlarının belirli bir evresinde gebeliği özellikle anneliği hevesle bekler.Fakat gebelik ister planlanmış ister planlanmamış olsun, duygularınız beklediğinizden farklı olabilir. Korku duyacağını hissetmiş olan kadınlar, şaşırtıcı bir biçimde rahat olabilir. Veya kendini hazır hissedenler ise aniden değişebilir.

Aslında tüm kadınların duyguları her üç aylık dönemle birlikte değişir. Kendi duygusal sorunlarını da beraberinde getirir. İlk üç aylık dönemde, gebe olduğunuz gerçeğiyle yüzleşmekte zorlanabilirsiniz. İkinci üç aylık dönemde ise bir bebeğiniz olacağı bilgisine yoğunlaşabilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönemde ise anne olmanın sorumlulukları—ve keyfine odaklanabilirsiniz. Bu da yoğun duygusal değişiklikler anlamına gelir elbette.

Gebelik aynı zamanda aile içi ilişki dinamiklerini de değiştirecektir. Bu ilk bebeğinizse, yalnızca kendiniz ve bir diğer yetişkinin sorumluluklarını taşıyan bir birey veya çiftin bir yarısı olmaktan, tamamen size bağımlı bir çocuk için tam zamanlı sorumluluk sahibi olmaya geçeceksiniz.

İkinci veya üçüncü veya dördüncü bebeğinize gebeyseniz, sorumluluklarınız arttıkça aileniz içinde hala değişiklikler yaşanabilir. Aileye minik birini katmak en mutlu şartlar altında bile zaman zaman stresli olabilir. Gebeliğin bazen ”gelişim krizi” olarak adlandırılma nedenidir. Bebek sahibi olmak hayatın normal ve harika bir parçası olsa bile yine de bunaltıcı gelebilir. Ve duygularınız, vücudunuzdaki hormonal değişiklikler sayesinde daha da yoğunlaşabilir.

  • coşku, mutluluk ve heyecan
  • belirsizlik veya korku
  • huysuzluk
  • sakinlik
  • eşiniz ve aile üyelerinize artan bağımlılık

Bolca hissedeceğiniz duyguları yalnızca siz anlayabilirsiniz. Bu dönemde kendinizden uzaklaşmak yerine yeniden bağlanmayı deneyin. Eşinizden ailenizden kopmamanız çokça önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.