Ev Egzersizlerinde Sakatlanmalara Dikkat Edin

Ev Egzersizlerinde Sakatlanmalara Dikkat Edin

Yeni tip corona virüsü ile başlayan karantina süreciyle birlikte hepimiz evlerimize kapandık. Haliyle ede spor yapanların sayısı giderek arttı. Karantina süreciyle birlikte, evde spor yapanların sayısı giderek artıyor. Ancak evde spor yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Evde spor yaparken dikkat etmediğimiz durumlarda sakatlığa neden olabilir. Sakatlanmamak için bilinmesi gerekenler oldukça önemli.

Özellikle fizyolojik ve psikolojik olarak sağlığı korumak, bağışıklık sistemini artırmak, kas gücünün azalmasını ve dolaşım sorunlarının oluşmasını engellemek için spor yapmalısınız

Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Unsurlar

  • SPORA BAŞLAMADAN ÖNCE ESNEYİN

Germe egzersizleri ile spora başlayın. Spora doğru teknikle hazırlanılmadığı zaman sakatlanmalar artar. Spor öncesi ve sonrasında klasik germe egzersizlerini yapmak, vücudu hazırlamak, ısınmak gerekir.

  • KENDİNİZİ ZORLAMAYIN

Dize yük bindirilmeyin. Spor yapan kişiler, spor alışkanlığını sürdürmek için bu dönemde evde koşu bandı kullanabilir.Ancak koşu bandının seviyesinin limitli olması gerekir. Dizi zorlamaması gerekir. Koşu bandına eğim eklenmesi, daha yüksek performans yapılmasını sağlayabilirken; bu efor diz kaslarına çok ciddi yük bindirir. Dizi zorlamamak ve bir sakatlığa neden olmamak koşu bandına dikkat edin.

  • AYAKKABI KULLANIN

Ayağa uygun ayakkabı giyin. Yürüyüş ve koşu sporlarında, ayağın kıymeti çok önemlidir. Kişinin ayağına uygun olmayan ayakkabı ile yapılan her türlü sportif aktivite ne yazık ki ayakla ilgili soruna dönüşür. Özellikle bahçede spor yaparken sakatlanmamak için, ayak yapısına uygun ayakkabı kullanımız gerekebilir.

  • SPOR SONRASI SOĞUYUN

Ev içinde spor sonrası germe egzersizleri de yapılabilir. Vücut kaslarının en çok ihtiyaç duyduğu şey spor sonrası soğumak için esnemektir. Dolaşım problemlerinin oluşmasının engellenmesi, bacak arka kaslarının gücünü yitirmemesi ve kasların çalışmaya devam etmesi için germe egzersizlerinin düzenli şekilde yapmanız gerekir. Soğumak en önemli ve atlanmaması gereken adımdır. Bunun için aşil egzersizlerini yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.