Cilt İçin Mucize Besinler

Cilt İçin Mucize Besinler

Cilt İçin Mucize Besinler Nelerdir ?
Sağlıklı beslenme, metabolik hastalıklarla mücadelenin yanı sıra, cilt güzelliğinin de olmazsa olmazıdır. Besin ögelerinin dengesiz veya yetersiz alınması sonucunda, vitamin-mineral ve yağ asitleri eksikliği nedeniyle deride bozulma, sarkma ve döküntüler meydana gelebilir. Doğru beslenme, cilt bakımı için kullanılan kozmetik ürünlerin etkisine katkıda bulunarak, daha ışıltılı ve parlak bir cilde sahip olmayı sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme sayesinde cildin yaşlanma hızı azalır ve daha zinde bir cilde sahip olunur. 

Cildi güzelleştirecek olmazsa olmaz 5 besinden bahsedecek olursak:

  • SU : Vücuttaki yaşamsal fonksiyonların devam edebilmesi için tüm canlılar suya ihtiyaç duyar. Yaş, cinsiyet, boy ve fiziksel aktivite gibi faktörler nedeniyle insan vücudunda bulunan su miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Su, hücre yenilenmesini hızlandırır. Susuz ve nemsiz bir cilt daha çabuk kırışır ve solgun gözükür. Bu nedenle yaklaşık olarak günde 2,5- 3 lt su tüketimi cilt nem oranını dengede tutmak, cilde ışıltı ve parlaklık sağlayacaktır.
  • YUMURTA : İçeriğindeki Biotin, B12 ve D vitamini gibi yüksek protein ve vitamin değerleri sayesinde yumurta, cilt için mucizevi bir besindir. Dışarıdan aldığımız diğer protein kaynakları sindirim ve vücutta kullanımı bakımından tam verim sağlayamasa da, yumurta vücutta tamamen emilim sağlanarak kullanılır. Kısacası yumurta vücutta %100 oranında sindirilir! Yumurta, 30’lu yaşlara kadar verimli bir şekilde vücutta üretilen, ancak 30’lu yaşlardan sonra üretimi kısıtlanan, cilt için önemli bir protein olan kollagen miktarını, yüksek kollagen içeriği sayesinde dengede tutar. Yumurta tüketimi sayesinde pürüzsüz, sıkı ve ışıldayan bir cilde sahip olabilirsiniz. 
  • AVOKADO : Içeriğindeki zengin tek zincirli doymamış yağ asitleri sayesinde vücudumuzdaki birçok yenilenme mekanizması için destekleyici bir besindir. Ayrıca önemli bir antioksidan olan zengin E vitamini içeriğiyle avokado, hücreleri oksidatif hasardan koruyarak hasar görmesini engeller, cildin yeterince esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur. Avokado tüketimi cilt kırışıklıkları ile başa çıkmanın iyi bir yolu olabilir.
  • BALIK : Somon, uskumru gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan yağlı balıklar cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Omega-3 sayesinde cilt iltihaplanmaları azalarak, cilt yapılanması hızlanır ve genç pürüzsüz bir cilt elde edilir. 

”Sonuç olarak, sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte yukarıdaki besinlere günlük hayatta yer verildiği sürece hücre yenilenmeleri hızlanıp, cilt güzelliği ve ışıltısı ortaya çıkacaktır.”

  • KIRMIZI-MOR MEYVELER: Antioksidan etkisi en yüksek olan bu meyveler, ciltteki kırışıklıkların önlenmesi ve cildin gençleşmesinde en büyük rolü oynamaktadır. Lutein içeriği bakımından göz sağlığına da olumlu etkileri bulunan bu grupta, yaban mersini, çilek, böğürtlen, dut gibi meyveler yer almaktadır. Yüksek antioksidan içeriğe sahip bu besinler,damar tıkanıklıklarını engelleyerek ciltte aydınlık ve genç bir görünüm kazandırır.

Hazırlayan : Tuğba Kaşlıoğlu
Instagram : tugbakaslioglu
Web Site : www.tugbakaslioglu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.