Cilt Bakımında Toniğin Önemi

Güzellik : Cilt Bakımında Toniğin Önemi

Tonik Nedir? Neden tonik kullanmalıyız ?

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli adımlarından biri cilt temizliğinde temizleyici ürün sonrası tonik kullanımıdır. Tonikler cildi temizleme ve arındırma amaçlı üretilen sıvılardır. Sizin ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın arasında duran tek engel belki de güzellik rutininizde tonik kullanmamak olabilir.

Tonik ne işe yarar ?

 • Cildin PH dengesini düzenler
  Cildin doğal PH dengesi 5-6 arasındadır. Cilt türüne uygun olmayan ürün kullanımı sonucunda cildin PH dengesi bozulur. Bu gibi durumlarda cilt normalden daha fazla sebum üretmeye başlayabilir. Doğru tonik seçimi cildin PH dengesini en kısa sürede eski haline getirecektir.
 • Gözenekleri küçültür
  Cildi yüz yıkama jeliyle arındırdıktan sonra, makyaj çıkarma pamuğu üzerine dökeceğimiz bir miktar tonik ile cildi tampon hareketlerle temizlemek gözeneklerin küçülmesine yardımcı olacaktır.
 • Yüz için koruma kalkanı görevi görür
  Temizleme sonrasında ciltteki hücreler arasındaki boşlukları sıkılaştırdıkları için gözeneklerde çevresel faktörler yüzünden kir birikmesini engeller. Buna ek olarak, musluk suyunun içerisindeki kireç ve klor gibi minerallerin de ciltten arındırılmasına yardımcı olur.
 • Nemlendirici görevi görür
  Bazı tonik türleri cildin ekstra nem tutması amacıyla formülize edilmiştir. Bu tip tonikler aynı zamanda kuru cilt problemlerine de yardımcı olur.
 • Cildi tazeler
  Hareket halindesiniz ve cildinizi yıkamaya fırsat bulamadınız. Bir parça pamuğa dökülmüş tonik ile cildinizi hızla tazeleyebilir ve yüzünüzde biriken kir ve yağlardan kurtulabilirsiniz.

Piyasada tüm cilt tiplerine ve cilt durumlarına uygun tonikler mevcut. Buradaki önemli nokta cilt tipinize en uygun toniği seçmek olacaktır. Kişisel olarak kullanmaktan büyük keyif aldığım favori toniğim “Gülsha Rose Water”. Taze toplanan Isparta güllerinin distile edilmesiyle elde edilen bu tonik cildim için adeta bir hayat suyu diyebilirim. Gözeneklerimi sıkıştırmasının yanı sıra hassas cildimin renk tonunu eşitliyor ve içerisindeki rosa damascena aynı zamanda anti-oxidant ve anti-age görevi görüyor. Ayrıca %100 doğal olması da en büyük tercih sebeplerimden birisi. Tüm cilt tipleri bu toniği kullanabilir. Kuru ciltler için “Lancome Tonique Confort” etkili bir nemlendirici tonik olarak tercih edilebilir.

 • Kuru ciltler için “Lancome Tonique Confort” etkili bir nemlendirici tonik olarak tercih edilebilir.
 • Karma ve Yağlı Ciltler için ise içeriğinde çay ağacı yağı olan “The Body Shop Tea Tree Toner” arındırıcı tonik olarak tercih edilebilir.
 • Hassas Cilt bir cilt tipi değildir, bir cilt durumudur. Kullandığınız çeşitli ürünler, hava koşulları, çevresel faktörler, vb. gibi pek çok etken ciltte hassasiyet oluşmasına sebep olur. Doğru temizleyici, tonik ve nemlendiricilerle hassas cilt durumundan kurtulabilirsiniz. Formülünde yatıştırıcı ve antiseptik özelliği ile bilinen papatya bulunan ve alkol içermeyen “Clarins Toning Lotion with Chamomile” hassas ciltler için tercih edilebilir.

Sevgiler,
Ecem


Hazırlayan : Ecem Oytun
Instagram : ecoytun
E-mail : ecemoytun@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.