Cildinizi Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz ?

Cildinizi Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz ?

Herkese Selam,
Bu yazımda bir kaç adımda günlük ve haftalık cilt bakım ritüelinizi kolaylıkla oluşturup, sizler için derlediğim favori ürünlere göz atmanızı ve cildinizin aslında neye ihtiyacı var onu belirlemeye yardımcı olmayı diledim. Günlük cilt bakımının en önemli ve birinci aşaması, gün içerisinde çeşitli faktörlerle kirlenen cildi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez temizlemektir. Cilt tipinize uygun doğru ürünlerle gözeneklere dolan kirlerden ve yağdan cildi arındırıp, devamında ise toniklemek; cildinizin sağlıklı şekilde nefes almasına yardımcı olacak, gözenekleri tıkalı bırakmamak, cildinizin daha parlak ve canlı olmasını sağlayacaktır. Cilt temizlemeye önce makyajınızı silmekten başlamalı, asla makyajla uyumamalı hemen sonrasında jel ya da köpük formda bir yıkama ürünüyle cildi kirden ve yağdan arındırarak, temizlemeye ikinci aşamada tonik ile cildi silerek devam etmelisiniz.

Hassas ciltlerde ise kurumaya ve tahrişe sebebiyet vereceği için uzak durulması gerekiyor.

Bu noktada söyleyebileceğim küçük bir öneri olarak; karma ve yağlı ciltler, yağlanmanın artmasına sebebiyet verdiği için ciltlerini sıcak su ile yıkamaktan kaçınmalılar. Cilt tipine uygun ürünler kullanmak cilt temizliğinde son derece önemliyken, düzenli şekilde temizlendiğinde gözenekler açılmayacaktır. Gözenekler cildimizin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerimiz olduğu için temizliyecilere önem verilmelidir. Genişlemiş cilt gözenekleri cildin estetik görüntüsünü kaybetmesine sebebiyet verir. Cildi yaşlı, yorgun ve makyajı kusurlu gösterir. Gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek için peeling ve arındırıcı maskeleri haftalık bakımda temizleme aşamasında cilt tipinize göre en az 1 veya 2 kez cilt bakımınıza dahil edebilirsiniz.

Cilt bakımının en önemli aşaması olan ciltteki kirden, yağdan ve ölü derilerden kurtulduk. Gözenekleri derinlemesine temizledik. Sonrasında ikinci önemli aşama cildi nemlendirmektir. Cildiniz için yeterli nem seviyesi sağlanması hayati önem taşımaktadır. Cildinizin şeklini almasını sağlayan ve koruyucu olan tüm fonksiyonlar neme ihtiyaç duyar. Tüm yaşlanma etkileri, kırışıklık ve sarkmalar nem ile azalır. Güneş ve ve olumsuz çevresel faktörlere karşı cildi anca yeteri kadar nemlendirerek koruyabiliriz. Yine bu bağlamda, cilt nemini kaybettikçe gözenekler büyümeye devam eder. Retinol, AHA (glikolik asit), C vitamini, hyalüronik asit gibi maddeler cildin genç kalmasına yardımcı olurlar.

Serumlar ve kremlerle cildinizde azalan seviyelere uygun olarak takviyeler yapılması cildinizi daha genç ve aydınlık gösterecektir. Temizleme ve tonikleme işleminin ardından günlük rutininizde kullanacağınız serum ve nemlendiricileri, haftalık rutininizde 1 veya 2 kez cilt problemlerinize uygun maskelerle desteklerseniz daha aydınlık bir görünüme ulaşmış, pürüzsüz, daha ışıltılı ve yumuşak bir cilde sahip olursunuz. Yine bu noktada eklemek istediğim küçük bir not, bilinenin aksine, karma ve yağlı ciltlerin de kendi cilt tiplerine uygun nemlendirici kullanmaları gerektiğidir. Çünkü cilt yeteri kadar nemlenmediği takdirde, daha fazla sebum üretmektedir. Cilt nem kaybettikçe yağlanma buna paralel artacaktır. Cilt tipine uygun doğru ürün kullanımı son derece önemlidir. Cilt bakım uzmanlarına danışmak size fayda sağlayacaktır. Günlük cilt bakımınızda, göz çevresi için krem ve serum kullanabilir haftada bir kağıt maskelerden faydalanabilir, bu sayede çok daha dinç göz altlarına kavuşabilirsiniz. Cildin bağ dokularını oluşturan kolajenin azalmasını etkileyecek olan güneşin tüm zararlı etkilerinden korunmak için Spf korumalı nemlendiriciler de seçebilirsiniz.

cilt bakım ürünleri

Favori Cilt Temizleyici Ürünler;

 • Shiseido Waso Quick Gentle Cleanser 2’si 1 arada Bal Özlü Yüz Temizleyici Jel
 • Shiseido Complete Cleansing Microfoam Nemlendiren Cilt Temizleyici Köpük
 • Eau Thermale Avéne Mousse Nettoyante Cleansing Foam Cilt Temizleyici Köpüğü
 • Cetaphil Dermacontrol Oil Control Foam Wash Yağ Kontrolü için Yıkama Köpüğü
 • Institut Esthederm Osmoclean Pure Cleansing Gel Yüz Yıkama Jeli
peeling ürünleri

Favori Peeling Ürünler ;

 • Institut Esthederm Osmoclean Gentle Deep Pore Cleanser Gözenek Temizleyici Krem Peeling
 • Gulsha Arındırıcı Gül Tozu Peeling
 • Shiseido Waso Soft Cushy Polisher Cildi Yenileyen Tofu Özlü Peeling
cilt temizleme ürünleri

Favori Cilt Temizleyici Ürünleri ;

 • L’occitane Infusions Oil to Milk Facial Make up Remover Ölmez Otlu Yüz Temizleme Yağı
 • Bioderma Sensibio H2O Hassas Ciltler için Yüz Temizleyici Micel Su
 • Caudalie Beauty Elixir Güzellik İksiri

Favori Tonik Ürünleri ;

 • Institut Esthederm Osmoclean Alcohol Free Calming Lotion Hassas Ciltlere Yönelik Tonik
 • Pixi Vitamin C Tonik
 • Darphin Intral Toner with Chamomile Hassas Ciltler için Tonik

Sevgiler, Sevcan,

Hazırlayan : Sevcan Demirkaya
Instagram : sevcandemirkaya
E-mail : demirkayasevcan@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.