ASLINDA ÖNCE ERKEKLER DENEDİ

ASLINDA ÖNCE ERKEKLER DENEDİ

Bazı kostüm tarihçilerine göre günümüze kadar uzanan modanın temelleri 14. Yüzyılda şekillenmeye başlamıştı. Söz konusu dönem Orta Çağ’a denk gelir ve o çağda “T” şeklinde bir tunikten ibaret olan giyim Fransız bakış açısının etkisiyle tamamen farklı bir boyuta geçmiş ve bambaşka bir bakış açısına sahip olmuştur. Feodalizmin hâkim olduğu dönemlerde servet ve unvan gibi sıfatlara bağlı kalan giyim; ortaya çıkmaya başlayan tüccarlar sayesinde başka bir hiyerarşik seviyeye geçmiş ve kentlerde artık şapkacılardan, ayakkabı tamircilerine, tuhafiyecilerden, kadın ve erkek terzilerine kadar birçok iş kolunda tüccarlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu sayede kentler artık birer cazibe merkezine dönüşmüş ve giysiler de her kesimden birçok insan için ulaşılabilir olmuştu.

Tekstil hemen her dönemde olduğu gibi Orta Çağ’da da ekonomi için önemli unsurlardan biriydi. O dönemde giysilerde en çok kullanılan kumaş elbette ki yündü. İngiliz hükümeti o dönemde çiftçi, dokumacı ve yün eğiricileri ikna edip İngiltere’ye getirene kadar başka ülkelerden yün ihraç etmek zorunda kaldı. Bu kumaşın üretimi beraberinde birçok iş gücü gereksinimi yarattı (boyacı, çırpıcı ve kırkıcılar gibi).  O dönemde yün dokumak için dikey tezgahlar kullanılıyordu ve yapılan dokumalarda günümüzde halen hemen her sezon (özellikle kış sezonlarında) karşımıza çıkan baklava ve zikzak desenleri yaratılmış oldu. 11. Yüzyılda yatay dokuma tezgâhları sektöre girmiş ve bu makinede 30 metre kadar dokunabilen kumaşlar sayesinde artık giysilerin biçimlendirilmesi mümkün olmuştu.

Fransız saraylarının da etkisiyle artık giysiler vücuda oturmaya başlamış ve aslında bu akım beraberinde cinsiyetçiliği de getirmişti.

O dönemde şık giysilerin sadece erkekler için olduğu kabul edilmiş ve neredeyse tüm sanat eseri ve sanatsal çalışmalarda erkek giysileri kullanılmıştı.

Erkekler genellikle vücutlarına oturan, önü düğmeli ve muflonla dolgunlaştırılmış bir ceket olan “gipon” giyiyorlardı (tıpkı günümüz Balmain ceketleri gibi). Dönemin giyim kuşamında kullanılan düğmeler de önem kazanmaya başlamış ve artık üzerleri baskılı, kabartma motifli olarak değerli metaller kullanılarak yapılmaya başlanmıştı.

Yüzyılın ortasında artık erkekler için renkli giyim modası vardı. Bu moda özellikle İngiliz saraylarında popüler olmuştu. 1360 yılında ise bir tür önü açılabilen pelerin olan “cüppe” ortaya çıktı. Bu modelin önü kapalı hali ileriki yıllarda kadınlar arasında moda olmuştu.

Dönemin öne çıkan erkek figürünün zaman içinde omuzları genişledi ve “paulaine” denilen sivri ve uzun uçlu ayakkabılar ile ince bacaklara vurgu yaptılar (tıpkı günümüz tayt, ceket ve stiletto kombinleri gibi).

Tunik ve çorap pantolon erkek gardıroplarının başlıca parçaları olmuştu. Gömleklerin yakaları geniş “V” şeklini almış ve genellikle zengin ipek işlemeli danteller ile yapılmışlardı.

1470’li yıllarda hantal olan hatlar reddedilip; yumuşak ve hafif dokulara sahip minimalizm tercih edilmiş oldu. Bu kabul erkek kıyafetlerinde omuz ya da ön dikiş yerlerinin açık bırakılmasına sebep oldu. Artık erkeklerin giydikleri iç çamaşırları bu açıklıklardan görünmeye başlanmış ve çıplaklık söz konusu olmuştu.

1380’lerde giysiler yakalarına kürkler takılarak yine zenginlik sembolü halini aldılar. Siyah benekli beyaz kürkler ise sadece kraliyet ailesi tarafından giyilebilirdi. 1485 yılına gelindiğinde giyilen ceketlerin boyları artık o kadar kısalmıştı ki; genital bölgeyi koruyacak bir parçaya ihtiyaç duyuldu ve bu parça bulundu da… ancak genital bölgeyi mütevazi bir şekilde örtmesi için tasarlanan bu parça zamanla abartılı bir süs malzemesine dönüşmüş oldu.

Neyse ki zamanla yerini giderek vücuda daha çok oturan, vatkalı omuzlara ve çıkarılabilir kollara sahip “jerkin” isimli cekete bıraktı.

Yani günümüz kadın giyimi aslında yüzyıllar önce erkekler tarafından tecrübe edilmiş… hiç aklınıza gelir miydi?

Hazırlayan: Aslı Çoşkun Duydu
Web Site :  https://modastilde.com/
instagram : asliduydu_/
E-mail : modastilde@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
BB TEAM © Copyright 2019. Tüm Hakları Saklıdır.